Jak szybko rozwija się jądro Linuksa?

The Linux Foundation opublikowało raport dot. rozwoju jądra systemu Linuks. Dokument zawiera 20 stron i w dość przejrzysty sposób udziela odpowiedzi na pytania, jak szybko kernel jest rozwijany? przez kogo? w jaki sposób? oraz kto to wszystko sponsoruje.

Słowem wstępu.

Kernel jest oprogramowaniem działającym w najniższej warstwie systemu Linuks, odpowiada za zarządzanie sprzętem, uruchamianie programów użytkowników, oraz dba o bezpieczeństwo i integralność całego systemu operacyjnego. Pierwsza wersja kernela pojawiła się w 15 października 1991 roku i została napisana przez Linusa Torvaldsa. Jest to najszybciej rozwijający się projekt Open Source, a do tego bardzo dobrze udokumentowany. Rozwój jądra oparty jest o model release-time, co oznacza, że nowe wersje pojawiają się co 2-3 miesiące.

Kto rozwija kernel?

Kernel rozwijany jest przez programistów z całego świata, wolontariuszy, pracowników firm, wolnych strzelców.

Wśród tych liczb mamy też naszego rodaka, Bartłomieja Żołnierkiewicza który mieści się w TOP 5 developerów pod względem ilości zmian w jądrze (dane liczone od 2.6.12)

Dlaczego firmy wspierają rozwój jądra systemu?

Odpowiedź w sumie jest prosta, każdej firmie zależy by jej sprzęt był jak najlepiej wspierany w każdym liczącym się systemie operacyjnym. Firmy takie jak IBM, Intel, HP, Fujitsu etc. dbają o to by ich sprzęt działał poprawnie pod kontrolą Linuksa, firmy tj. Red Hat, Novell, Montavista (urządzenia inteligentne oparte o Linuksa), chcą dostosowywać jądro systemu do swoich potrzeb, natomiast Samsung, Nokia, Sony ubierają w niego kamery, telefony, telewizory. Proste i logiczne, każdy ma w tym cel i każdy na tym zyskuje.

Dodatkowym atutem dla firmy jest umieszczenie jej nazwy w kodzie ;-)

Ile to w sumie będzie linii?

Ilość linii kodu dla poszczególnych wydań kernela w wersji 2.6.X


(kliknij, żeby powiększyć)

Ostatnie wydanie 2.6.35 zawiera 13 milionów linii kodu... Niech każdy programista w tym momencie spróbuje sobie wyobrazić ile to jest... ;-) Dla porównania projekt serwera WWW Apache 2.2.17 zawiera ~350k linii.

Bardzo chętnie zobaczyłbym jak wyglądają analogiczne dane dla kernela Windows... ;-)

Po więcej szczegółów odsyłam bezpośrednio do raportu (pdf).