Czyżby nadchodził koniec ery md5?

Czy da się wygenerować 28 miliardów hashy md5 w ciągu jednej sekundy na domowym komputerze? Brzmi trochę jak science fiction, ale każdy może już to zrobić we własnym domu, co udowodnił Marc Bevand.

Co to dla nas oznacza? 8 znakowe hasło składające się z dużych i małych liter oraz cyfr, bez znaków specjalnych, zahashowane przy użyciu MD5 zostanie złamane w zaledwie 2h a 9 znakowe w 6 dni. Chyba, że ktoś zastosuje dodatkową technikę modyfikującą, zwaną "salt".

Marc zaczął od podstaw, zbudował komputer

  • 4 x AMD Radeon HD 5970 dual-GPU
  • CPU Intel Core 2 Duo 3.0GHz E8400 65W
  • RAM Kingston 2GB DDR2-667

ale, że hardware to nie wszystko, napisał również oprogramowanie które nazwał whitepixel (opublikowane wraz z kodem źródłowym), dodatkowo wykorzystał funkcję bitalign która pozwala przeprowadzać operacje na bitach w jednym cyklu procesora i zmniejszył liczbę niezbędnych kroków do uzyskania hasha z 64 do 48.

Co z tego wyszło?

Whitepixel jest obecnie najszybszym dostępnym oprogramowaniem sprawdzającym kolizje md5, oczywiście działającym pod Linuksem, ze względu na możliwość wykorzystania techniki komunikacji CAL (Compute Abstract Layer).

Autor przyznaje, że oprogramowanie jest w bardzo wczesnej fazie rozwoju, ale dodaje również, że nie zamierza przestać jedynie na MD5 i zajmie się też innymi algorytmami hashującymi. ;-)

Kto ma hasło krótsze niż 10 znaków, ma tylko rok na jego zmianę ;-)