Komputer wygrywa z człowiekiem w teleturnieju Jeopardy

Nadeszły czasy kiedy komputery mogą mierzyć się z ludźmi nie tylko w dziedzinach matematyki, fizyki czy chemii, gdzie przede wszystkim decyduje szybkość wykonywanych obliczeń. Wyobraźmy sobie teleturniej gdzie jednym z zawodników jest komputer o "imieniu" Watson.

IBM zbudował komputer i napisał oprogramowanie którego celem było wygrać z człowiekiem w teleturnieju, żeby nie było tak łatwo był to Jeopardy, który nie jest klasyczną grą w której pytania zadawane są wprost, ale wymagają szybkiej umiejętności kojarzenia faktów z wielu dziedzin - i udało mu się! Narazie była to treningowa rozgrywka, ale już w dniach 14-16 lutego, odbędzie się prawdziwy pojedynek z obecnymi mistrzami (Ken Jennings, Brad Rutter), który będzie na żywo emitowany w TV.

Watson - nazwa pochodzi od założyciela firmy IBM, Thomas J. Watson. Ten superkomputer zajmuje 10 szaf rackowych i pracuje na serwerach IBM Power 750 pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Posiada 15 terabajtów pamięci RAM oraz 2880 procesorów strumieniowych. To wszystko sprawia, że bez problemów skanuje miliony zapisanych stron danych przechowywanych w jego pamięci w czasie ~3 sekund.

Warto wspomnieć, że ostatnim wydarzeniem na podobną skalę był pojedynek światowego mistrza szachowego Garri Kasparowa w 1997 roku, kiedy ten przegrał z komputerem Deep Blue, również zbudowanym przez firmę IBM.

Co to dla na oznacza?

Watson pokazuje jak szybko rozwija się dziedzina sztucznej inteligencji, a komputery powoli przestają być traktowane jak elektroniczne urządzenia. Twórcy sugerują, że maszyny takie jak ten superkomputer już w niedalekiej przyszłości mogą okazać się bardzo przydatne w branżach medycznych, co jest bardzo dobrą wiadomością, ale pozostaje pytanie czy my ludzie jesteśmy na to gotowi by leczył nas komputer? ;-)

Watson, trzymamy kciuki!