Chcesz zostać programistą? Wybierz język na czasie

Język programowania to nie tylko składnia, funkcje, środowisko IDE, ale również filozofia. Nie każdy język programowania nadaje się do wszystkiego, nawet jeśli daję Ci jakąś możliwość, nie zawsze jej wykorzystanie ma sens. Nie ma języków gorszych i lepszych, języki programowania mogą być po prostu bardziej pożądane w pewnych dziedzinach, środowiskach lub okresie albo mniej... A który język jest teraz na czasie? kogo potrzebują firmy?

Najpierw przyjrzyjmy się dwóm raportom, pierwszy został przygotowany przez Dataists, w oparciu o specyficzne zestawienie - ilość dostępnych projektów dostępnych na platformie Github (hosting projektów) posegregowanych pod kątem języka oraz wielkość społeczności w oparciu o dane z serwisu StackOverflow. Czyli mamy liczby które oznaczają ilość napisanego oprogramowania oraz liczbę osób specjalizujących się w danym języku. Drugi raport został przygotowany przez firmę Tiobe, zajmującą się śledzeniem i oceną jakości oprogramowania. Raport Tiobe opiera się o dane z 6 największych wyszukiwarek, język musi spełniać dwa wymogi, posiadać własną stronę w Wikipedii oraz musi być zupełny (Turing).

Dataists (Github + StackOverflow)

To co jest zaskakujące to silna korelacja pomiędzy danymi, nawet na poziomie ~0.8, autorzy zadają ciekawe pytanie, czy to wielkość społeczności wpływa na ilość projektów w danym języku, czy wręcz odwrotnie? Czołówka to: C#, Java, PHP, Javascript, C++, Python, Objective-C, C, Ruby, Perl.

Tiobe (Wyszukiwarki)

W wyniku Tiobe widać, że Java utrzymuje się w czołówce, minimalnie za nią jest C, trochę dalej C++, następnie PHP i C#.

Realne zapotrzebowanie (Google) oraz (Pracuj.pl)

Wykresy, wykresami, sprawdźmy teraz jak się powyższe dane mają do rzeczywistych ofert pracy ;-) Do tego wykorzystałem Google, przygotowałem zestaw zapytań które obejmują słowa kluczowe, oferta +praca +"programista <język programowania>" i zawęziłem okres wyszukiwania do ostatniego miesiąca.

A jak to się ma do ilości ofert pracy w serwisie pracuj.pl? (oferty z ostatnich 30 dni, oferty posiadające w nazwie stanowiska język programowania)


Wniosek z tego jeden, znaczna przewaga ofert pracy dla programistów Javy, trochę dalej C#, PHP, C++, C.

Powyższe dane mogą nie odzwierciedlać w pełni tego co dzieje się na rynku, ale powinny chociaż rzucić światło dla osób chcących rozpocząć programowanie i stojących przed wyborem języka.

Powodzenia!

 • Wykres odnośnie wyników zapytań do Google nie pasuje do tabelki (jest taki sam jak ten odnośnie ofert w pracuj.pl).

 • Faktycznie. Poprawione, dziękuję ;-)

 • Pingback: Tweets that mention Chcesz zostać programistą? Wybierz język na czasie -- Topsy.com()

 • Bardzo ciekawe zestawienie Jamzed! :) Jeśli jest tu ktoś programujący w Adzie (http://en.wikipedia.org/wiki/Ada_(programming_language)) to proszę o kontakt. Mimo, iż w powyższych tabelkach wystąpień ADY jest zero, to na polskim rynku czeka właśnie na kogoś ciekawa oferta pracy:) pozdr0!

 • they dont like you

  fajne ale totalnie bezużyteczne! niby jak ma to komuś pomóc w wyborze języka? dla mnie to jest... śmieszne :)
  Wybierając język, a właściwie kierunek swojego rozwoju jako programisty musimy najpierw zdecydować co tak naprawdę chcemy robić.
  Wtedy możemy w banalny sposób ustalić jakiego języka będziemy potrzebować analizując sposób powstawania istniejących projektów.
  Możemy też zorientować się jakie technologie, w tym, jakie języki wykorzystywane są w korporacjach dla których chcielibyśmy pracować.
  Dla przykładu, marzy nam się praca dla M$, idziemy w stronę C#, .NET; jaramy się Oraclem bazami danych itp to wybieramy Jave, SQL; a może po prostu chcemy robić "stronki" wtedy obowiązkowy będzie javascript, php albo ruby jeśli chcemy być wyjątkowi.
  Tutaj bezsensownie zestawiono C++, PHP, T-SQL ... O_o'

 • Pingback: Kazania dla młodych programistów « Arvangen()