VPS dla minimalistów

Kilka dni temu pojawił się u nas test 2host.com, jako serwera VPS do wielu zastosowań. Szukając platformy dla siebie wybrałem yourwebhoster.eu - prawdopodobnie jest to reseller, niemniej spełnia kryteria które postawiłem, więc właśnie na tej ofercie poprzestałem.

Tak samo jak poprzedni artykuł, również obecny nie jest w żaden sposób sponosorowany - wybrałem dostawcę który w 100% spełniał moje oczekiwania i opisałem swoje wrażenie z dotychczasowego użytkowania.

1. Przeznaczenie

Własne repozytorium kodu i przestrzeń na backupy. Tylko tyle i aż tyle. Chodziło o skonfigurowany po swojemu dedykowany system dla kilku użytkowników, tylko do szybkiego synchronizowania kodu. Więc wybór padł na przeznaczonego wyłącznie pod svn małego VPSa.

2. Co zadecydowało o wyborze?

Przede wszystkim cena i lokalizacja, kosztem innych parametrów. Zależało mi na stosunkowo niskich opóźnieniach (poniżej 50ms jest akceptowalne) i przyzwoitej pojemności dysku, co w tym przypadku jest spełnione. Żenująco niska ilość pamięci jest wystarczająca dla mojego zastosowania. Nie bez znaczenia był też wybór systemu -  chciałem Gentoo, a ta dystrybucja nie wszędzie jest oferowana (często dostępne są tylko binarne). Ponieważ do technologii OpenVZ mam mieszane podejście (ale to zupełnie osobny temat), pozostawał raczej tylko XEN.
Podsumowując: tanie Gentoo na XENie w Europie :)

3. Parametry serwera

•    Pamięć RAM – 128MB
•    Pamięć SWAP – 256MB
•    Dysk twardy – 25GB
•    Miesięczny limit transferu – 100GB
•    Procesor – 1x Intel® Xeon(R) CPU X3440  @ 2.53GHz
•    Ilość IP – 1x (Holandia)
•    Wybór dystrybucji: Centos, Debian, Fedora, Gentoo, Slackware, Ubuntu

4. Problemy

Napotkane problemy nie dotyczyły samej usługi, a raczej działania systemu przy tak ograniczonych zasobach.
Ze względu na minimalną ilość RAMu kompilacja kilku niezbędnych do pracy pakietów skończyła się interwencją OOM killera. Pomogło poszerzenie swapa na czas przygotowywania środowiska pracy.
Natknąłem się też na buga w ebuildzie xz-utils, aczkolwiek ustawienie XZ_OPT="--memory=128M" rozwiązało problem z kompilacją jednej z paczek.

5. Zarządzanie

Zarządzanie maszyną wirtualną odbywa się poprzez SolusVM, standardowo dostępny w pakiecie. W panelu nie ma żadnych nietypowych czy niespotykanych u konkurencji funkcji - przeinstalowanie systemu, stopowanie maszyny, statystyki, konsola (zweryfikowane - działa bezproblemowo), wszystkie udostępnione funkcje działają ok. W planie którego używam nie ma możliwości robienia backupów.
Jedyną rzeczą niedostępną z poziomu panelu jest ustawienie revdnsa.

6. Podsumowanie

W czasie normalnego korzystania system nie swapuje i 128MB w zupełności wystarcza - o to właśnie chodziło. Nie natknąłem się na żadne probelmy z działaniem samej usługi. Jako serwer kont shellowych i repozytorium svn dla kilkuosobowego, niezbyt dynamicznego projektu taki VPS sprawdza się zadowalająco, zważywszy że jego miesięczy koszt to niecałe 24pln.