Platforma hostingowa, czy własny VPS?

Administrując naszymi stronami WWW dochodzimy do momentu, kiedy nasza platforma hostingowa przestaje być wystarczająca, nasza strona dojrzewała przez długi okres czasu i zdobyła już rzeszę fanów, z czego bardzo się cieszymy, ale z drugiej strony rozrost i duża liczba odbiorców spowodowała napływającą falę złych opinii. Użytkownicy nie są zadowoleni z jakości pracy naszego serwisu, skarżą się, że każde kliknięcie to sekundy oczekiwania, sytuacja wbrew pozorom jest niebezpieczna, ponieważ nasza strona istnieje dzięki użytkownikom, a Ci jeśli nie będą zadowoleni, przejdą na konkurencyjne serwisy. Co możemy w tej sytuacji zrobić? Mamy kilka opcji, możemy poszukać kolejnego dostawcy z nadzieją na udostępnianie większej mocy obliczeniowej w tej samej cenie, możemy zainwestować w większy pakiet hostingowy, lub zdobyć się na duży krok i wykupić własny serwer wirtualny lub dedykowany, który przygotujemy sobie sami dokładnie wg naszych potrzeb.

Co najczęściej otrzymujemy wraz z klasycznym hostingiem?

  • zamkniętą platformę (gotowe rozwiązania),
  • wsparcie usługodawcy
  • panel do zarządzania
  • limity (pasmo, dysk, ilość baz danych)

Zamknięta platforma oznacza, że będzie nam ciężko wymusić na usługodawcy zmianę parametrów, bądź doinstalowanie niestandardowego modułu. Zazwyczaj otrzymujemy z góry określone rozwiązanie które jest opisane w umowie/regulaminie/ofercie i wpłynięcie na zmianę czegokolwiek graniczy z cudem. Atutem platformy hostingowej może być support administratorów i jest to na pewno jeden z kilku czynników które powinniśmy brać pod uwagę kupując konto, bo co nam z płatnego hostingu, jeśli rozwiązanie każdego problemu zajmie 2 tygodnie. Panel zarządzający to najczęściej strona WWW która umożliwia wgranie plików z naszym serwisem i ich edycję. To właśnie w panelu skonfigurujemy konta pocztowe, sprawdzimy nasze limity transferu czy zajętość dysku twardego, to są najczęstsze ograniczenia naszego konta i w zależności od opcji (pakietu hostingowego) te limity będą mniejsze lub większe. Pojemność konta nie jest tak bardzo istotna o ile nie zamierzamy tworzyć i utrzymywać stron zawierających galerie zdjęć, zdecydowanie ważniejszym parametrem jest właśnie miesięczne dostępne pasmo. Można spotkać się z limitami rzędu kilkuset MB, kilku GB, a w bardzo dużych hostingach nawet TB. To właśnie ten limit potrafi nas skutecznie zablokować, dla przykładu obliczmy, posiadamy konto z rocznym limitem 2000GB, wielkość naszej strony to kilka MB z grafiką, załóżmy, że średnio użytkownik pobiera 5MB danych poruszając się po naszej stronie.

2097152000 - tyle bajtów mamy do wykorzystania na rok
5120 - tyle bajtów pobiera średnio 1 użytkownik
2097152000/5120 = 409600 - tyle razy nasza strona będzie mogła być pobrana w ciągu roku
409600/365 = 1122 - dziennie nasza strona będzie mogła być oglądana 1122 razy

Powyższe wyliczenia dotyczą sytuacji kiedy na stronie nie umieszczamy plików do pobrania, każde pobranie takiego pliku to kolejne MB mniej naszego ogólnego pasma, ale jak widać powyższe limity są raczej bezpieczne dla małych/średnich zastosowań biznesowych czy domowych (strona firmowa, blog, forum).

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kiedy posiadamy stronę tworzoną na nasze zamówienie, np. jakiś mini portal. Jeśli programiści znali się na rzeczy to prawdopodobnie napisali serwis wydajnie i bezpiecznie, ale są sytuacje kiedy nasz serwis wykorzystuje technologie rzadko dostępne, jest napisany z wykorzystaniem Ruby on Rails (Ruby), lub oparty o framework Django (Python). Co wtedy możemy zrobić? Zapłaciliśmy już pieniądze za stworzenie serwisu, nie znaliśmy się na technologiach i nikt nas nie poinformował, że będą problemy z uruchomieniem serwisu na pierwszym lepszym hostingu... W takiej sytuacji pozostaje jedynie skorzystać z opcji dedykowanego serwera, np. wirtualnego (VPS).

Czym jest VPS (Virtual Private Server)? Jest to wirtualny prywatny serwer, w praktyce jest to uruchomiony system operacyjny na już działającym. Uruchomiony jest serwer główny (fizyczny) i na nich uruchomionych jest kilka/kilkanaście instancji środowisk wirtualnych. Każdy z takich serwerów jest odseparowany i nie ma możliwości podglądania co znajduje się na innej maszynie obok, taki serwer należy traktować jak niezależny normalny serwer który jedynie współdzieli zasoby z innymi wirtualnymi serwerami.

Czym się charakteryzuje serwer dedykowany?

  • powierzchnia dyskowa
  • taktowanie procesora
  • ilość dostępnej pamięci operacyjnej
  • system operacyjny

Powyższe parametry są głównymi miernikami jakości naszego serwera, ważne jest by serwer otrzymał jak najwięcej czasu procesora, posiadał jak największą przestrzeń dyskową (1-2GB powierzchni dyskowej może być ilością zbyt małą, ponieważ nie jest to miejsce jedynie na naszą stronę, ale na cały system operacyjny, w pełni funkcjonalny Linuks pracujący jako serwer WWW, to zajętość od kilkuset MB w górę). Drugim elementem zaraz po procesorze jest ilość dostępnej pamięci, to głównie od niej zależy ile aplikacji będziemy w stanie uruchomić na serwerze i czy nasz serwer będzie pracował szybko i wydajnie. Kolejny istotny element to możliwe do wyboru systemy operacyjne, jeśli nasza storna jest stworzona w ASP to musimy wybrać VPS wspierający systemy z rodziny Windows.

Zasadniczą różnicą pomiędzy własnym serwerem dedykowanym a gotową platformą hostingową jest to, że otrzymujemy jedynie goły system operacyjny, na którym musimy sami uruchomić serwer WWW, serwer baz danych np. MySQL czy PostgreSQL. Dzięki temu otrzymujemy bardzo duże możliwości konfiguracyjne, posiadamy jasno określone zasoby których nikt nam nie zabierze i w ramach tego możemy uruchamiać nawet najbardziej przedziwne serwisy, jeśli brakuje nam jakiegoś modułu to po prostu go doinstalujemy, czyli sytuacja jest zupełnie odwrotną do tej w przypadku platformy hostingowej.

Musisz wiedzieć, że utrzymywanie własnego serwera nie jest łatwym zadaniem, jeśli nie posiadasz doświadczenia w administracji Linuksem, utrzymywania serwisów WWW od strony systemu operacyjnego to korzystanie z takiego serwera będzie dla Ciebie utrapieniem, ale to co możesz zrobić to poprosić znajomego administratora o zainstalowanie np. panelu do zarządzania, nie daję gwarancji, że z darmowych znajdziesz dla siebie idealne rozwiązanie, ale wspierając się pomocą na pewno razem uruchomicie platformę która spełni Twoje oczekiwania i zaspokoi potrzeby użytkowników.

Wybór pomiędzy hostingiem a VPSem to tak naprawdę wybór pomiędzy tym co nam dają, a tym co możemy sami zrobić. Jeśli interesujesz się administracją to VPS będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, pozwoli Ci podszkolić swoje umiejętności i jednocześnie uruchomić środowisko, natomiast jeśli uciekasz od techniki, nie masz czasu na zabawę w konfigurację Apache czy MySQL to powinieneś wybrać platformę hostingową z bardzo dobrym wsparciem.

A Wy co preferujecie?